loading...
گیلان کده
shopishop بازدید : 268 1395/06/29 نظرات (0)
shopishop بازدید : 436 1395/05/15 نظرات (0)

عکس از Cmglee

هیدروژن موجود در بدن ما دقیقا همان هیدروژنی است که ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش در زمان مهبانگ بوجود آمد. کربن و اکسیژن بدن ما هم بر اثر همجوشی هسته‌ای درون ستاره‌ها بوجود آمده‌اند. بیشتر آهن بدن ما هم از انفجار ستاره‌ها که با نام «ابرنواختر» شناخته می‌شود، منشاء گرفته است. طلایی که در انگشتر شما وجود دارد، به هنگام برخورد ستاره‌های نوترونی بوجود آمده است. جدول بالا به خوبی مشخص می‌کند منشاء هرکدام از عناصر جدول تناوبی چیست.

shopishop بازدید : 381 1395/05/15 نظرات (0)

عکس از ناسا، سازمان فضایی اروپا

در مرکز «سحابی رتیل»، یک خوشه‌ی ستاره‌ای خیلی بزرگ وجود دارد که منزلگاه گروهی از داغ‌ترین و پرجرم‌ترین ستاره‌هایی است که تا به حال دیده‌ایم. این گروه از ستارگان با نام «خوشه‌ی ستاره‌ای R136» هم شناخته می‌شود. گازهای این سحابی توسط بادها و پرتوهای سهمگین این ستاره‌ها شکل‌های مختلفی به خود گرفته‌اند. این سحابی در یکی از کهکشان‌های اقماری راه‌شیری به نام «ابر ماژلانی بزرگ» قرار گرفته و ۱۷۰ هزار سال نوری با ما فاصله دارد.

shopishop بازدید : 435 1395/05/15 نظرات (0)

این شب‌ها اگر ساعتی قبل از طلوع آفتاب از خواب برخیزید و جرئت کنید در سرمای زمستان روی بام منزل بروید، می‌توانید پنج سیاره‌‌ی پرنور منظومه‌ی شمسی را در آسمان ببینید. پنج‌سیاره‌ای که در یک صف‌آرایی نسبتا نادر در آسمان قرار گرفته‌اند.

از سه-چهار روز پیش تا تقریبا ۱۰ روز دیگر، اگر حوصله‌ی بیدار شدن از خواب و تماشای آسمان بامدادی را داشته باشید، می‌توانید به ترتیب پنج سیاره‌ی عطارد، زهره، زحل، مریخ و مشتری را ببینید. این سیارات به خوبی با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند، با این حال اگر دوربین دوچشمی یا تلسکوپ داشته باشید احتمالا می‌توانید جزییاتی از آن‌ها را هم مشاهده کنید. آخرین باری که این سیارات بدین شکل قرار گرفته بودند در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بود.

shopishop بازدید : 462 1395/05/15 نظرات (0)

دیروز برای دومین بار، موشک شرکت «بلو اوریجینز» (Blue Origins) که مدیریت آن را «جف بزوس» (Jeff Bezos) بر عهده دارد، توانست به فضا برود و سالم بازگردد. این موشک دقیقا همانی است که دو ماه پیش به فضا رفته و با موفقیت برگشته بود. بنابراین این اتفاق دستاوردی بزرگ در صنعت هوافضا به حساب می‌آید، چون اولین بار است که موشکی قابل بازیابی پس از پرتاب دوباره استفاده شده است.

ساخت موشک‌هایی که بتوان آن‌ها را بیش از یک بار پرتاب کرد، در دستور کار شرکت‌های فضایی خصوصی مثل بلو اوریجینز و اسپیس ایکس قرار دارد.

موشک شرکت بلو اوریجینز «نیو شپرد» (New Sheppard) نام دارد و از نوع موشک‌های زیر مداری است. به این معنی که تا ارتفاع نسبتا کم ۱۰۰ کیلومتری بالا می‌رود. بنابراین از نظر فنی، تفاوت‌های جدی با موشک فالکن ۹ شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) دارد. این موشک روز جمعه دقیقا تا ارتفاع ۱۰۱٫۷ کیلومتری زمین بالا رفت و در پایگاه خود در تگزاس فرود آمد.

پرتاب و فرود این موشک از این جهت اهمیت دارد که در مدت کوتاهی پس از پرتاب و فرود قبلی بازیابی و پرتاب شده است. ساخت موشک‌هایی که بتوان آن‌ها را بیش از یک بار پرتاب کرد، در دستور کار شرکت‌های فضایی خصوصی مثل بلو اوریجینز و اسپیس ایکس قرار دارد. با بهره‌برداری کامل از این نوع موشک‌ها پرتاب‌های فضایی اقتصادی می‌شوند.

shopishop بازدید : 445 1395/05/15 نظرات (0)

عکس از «لوراند فنیس» (Lorand Fenyes)

صورت فلکی دب اکبر را به راحتی می‌توان در آسمان تشخیص داد. این صورت فلکی جذابیت خاصی برای رصدگران آسمان شب دارد چرا که پر از کهکشان است. در عکس می‌توان این صورت فلکی و کهکشان‌های آن که با بزرگنمایی نشان داده شده‌اند را دید. در سمت چپ کهکشان‌ گرداب و کهکشان فرفره قرار دارند. در سمت راست هم می‌توان کهکشان M108 و سحابی سیاره‌نمای M97 را دید.

shopishop بازدید : 407 1395/05/15 نظرات (0)

عکس از «جولیان وسل» (Julian Wessel)

این عکس گذر ایستگاه فضایی بین‌المللی از مقابل سیاره‌ی زحل را نشان می‌دهد. ایستگاه فضایی بین‌المللی نزدیک به زمین است و در فاصله‌ی حدود ۴۰۰ کیلومتری ما قرار دارد. این درحالیست که سیاره‌ی زحل اکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلومتر با ما فاصله دارد. عکاس این تصویر را ۱۵ ژانویه در آلمان گرفته برای ثبت آن در زمان و مکان مناسب بوده است. او دوربین را به تلسکوپ متصل کرده و با سرعت ۴۲ فریم بر ثانیه شروع به فیلم‌برداری کرده است. گذر ایستگاه فضایی از مقابل زحل فقط ۰٫۰۲ ثانیه طول کشیده است. گرفتن تصاویر گذر ایستگاه فضایی از مقابل ماه، خورشید و سیارات به محاسبات زمانی و مکانی دقیقی احتیاج دارد.

shopishop بازدید : 484 1395/05/15 نظرات (0)

عکس از «فریتز هلموت همریش» (Fritz Helmut Hemmerich)

دنباله‌دار کاتالینا (C/2013 US10) در ۱۷ ژانویه به نزدیک‌ترین فاصله از زمین رسید و از فاصله‌ی ۶ دقیقه‌ی نوری سیاره‌ی ما عبور کرد. در همین تاریخ به شکل جالبی از دید ما در کنار کهکشان M101 که با نام فرفره هم شناخته می‌شود قرار گرفت. این کهکشان تقریبا دو برابر کهکشان راه‌شیری ما است و در فاصله‌ی ۲۷۰ هزار قرن نوری از ما قرار گرفته است.

shopishop بازدید : 369 1395/05/15 نظرات (0)

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، جای بسیار بزرگی است. تا به حال بیش از ۲۰۰ میلیارد کهکشان در آن پیدا کرده‌ایم. کهکشان «راه شیری» که خانه‌ی ماست، فقط یکی از کهکشان‌های متوسط، در بین این ۲۰۰ میلیارد است. خورشید، یکی از ستارگان متوسط در بین ۲۰۰ میلیارد ستاره‌ی کهکشان راه شیری است و زمین نیز سیاره‌ی کوچکیست که به دور خورشید می‌گردد. این مقدار ماده، واقعا زیاد و غیر قابل وصف است. با این حال، این همه‌ی آن چیزی نیست که در جهان وجود دارد. هیچ می‌دانستید که همه‌ی این سیاره‌ها، ستاره‌ها و کهکشان‌ها، فقط ۵ درصد از ماده-انرژی جهان را تشکیل داده‌اند؟ ۹۵ درصد از ماده-انرژی کیهان فعلا با هیچ دستگاهی قابل آشکارسازی نیست. ولی چرا فقط ۵ درصد کیهان را می‌بینیم؟ چرا نمی‌توان بقیه‌ی ماده-انرژی کیهان را مشاهده کرد؟ ماده‌ی تاریک چیست؟

جهان قابل مشاهده برای ما، تمام آن چیزیست که از اتم، ذرات زیر اتمی، نوترینو و فوتون ساخته شده است. ما همه‌ی این‌ها را می‌توانیم به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مشاهده کنیم. ما به خوبی می‌توانیم جهان اطراف و کهکشان‌های دوردست را ببینیم، یا ذرات زیر اتمی را آشکار کنیم. ولی این فقط درصد کوچکی از عالم است. مقدار بیشتری از آن، همچنان برای ما ناشناخته باقی مانده است. این موضوع را نخستین بار یک دانشمند سوییسی فهمید.

کشف یک سوییسی

در سال ۱۹۳۳، ستاره‌شناسی سوییسی به نام «فریتز زوییکی» (Fritz Zwicky)، گروهی از کهکشان‌ها را برای بدست آوردن جرم آن‌ها مطالعه می‌کرد. او در مشاهده‌های خود، به پدیده‌ای عجیب برخورد کرد. در محاسبات او، جرم کهکشان‌ها با گرانش‌ها آن‌ها متناسب نبود. بدین معنی که کهکشان‌ها خیلی سریع به دور خود می‌چرخیدند و برای اینکه ستاره‌های آن‌ها در فضا پخش نشود، به گرانشی به مراتب بیشتر از چیزی که محاسبات نشان می‌داد، نیاز داشتند. زوییکی که حسابی به فکر فرو رفته‌ بود، به این نتیجه رسید که شاید کهکشان‌ها از ماده‌ای بیشتر از آن‌چه برای او قابل مشاهده بود، ساخته شده‌اند. او این ماده‌ی ناپیدا را، «ماده‌ی تاریک» (Dark Matter) نامید. در زمان فریتز زوییکی، کسی از نظریه‌ی او استقبال نکرد و آن را جدی نگرفت. «ریچارد ماسی» (Richard Massey) از دانشگاه دورهام در انگلستان می‌گوید: «دیگر دانشمندان، زوییکی را نظریه پرداز دیوانه‌ای می‌دانستند که نتوانسته مشاهداتش را خوب انجام بدهد. در نتیجه ماده‌ای جدید خلق کرده تا معادلاتش درست از آب در آید.»

shopishop بازدید : 371 1395/05/15 نظرات (0)

آژانس فضایی روسیه طرح‌هایی را برای ایجاد انفجار اتمی و منحرف کردن سیارک‌هایی که ممکن است در آینده به زمین برخورد کنند، ارائه داد. این کشور از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ روی چنین طرحی کار کرده است.

در منظومه‌ی شمسی سنگ‌ها و سیارک‌های سرگردان زیادی وجود دارد که ممکن است از بد روزگار، زمانی یکی از آن‌ها به سوی زمین بیاید. این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ یک شهاب‌سنگ ۷۰۰۰ تنی به طول تقریبا ۱۸ متر به منطقه‌ی چلیابینسک (Chelyabinsk) روسیه برخورد کرد؛ بر اثر این حادثه ۱۰۰۰ نفر آسیب دیدند و بیش از ۱۰۰ نفر روانه‌ی بیمارستان شدند.

حالا مدتی است که بخشی از دپارتمان آژانس فضایی روسیه به همراه آمریکا و چند کشور دیگر، مشغول تحقیق روی پیدا کردن راهی هستند تا از برخورد سیارک‌ها به زمین جلوگیری کنند. این پروژه NEOShield نام دارد. NEO مخفف عبارت Near-Earth Object است؛ یعنی «شی نزدیک زمین».

تعداد صفحات : 24

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 828
 • کل نظرات : 21
 • افراد آنلاین : 11
 • تعداد اعضا : 100
 • آی پی امروز : 140
 • آی پی دیروز : 241
 • بازدید امروز : 699
 • باردید دیروز : 992
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 6,540
 • بازدید ماه : 25,009
 • بازدید سال : 127,020
 • بازدید کلی : 12,063,657